TEC1-12703 15.4V 3A Termoelektrik Peltier Soğutucu 40mmx40mm
Marka : Alvepa Stok No : Stok Adet :

Stok Durumu:ADET
Sepete Ekle

TEC1-12703 15.4V 3A Termoelektrik Peltier Soğutucu 40mmx40mm 

 

TE MODÜL PARAMETRESİ

 Model: TEC1-12703.
Boyut: 40mm x 40mm x 3.8mm.
Çalışma akımı: Imax = 3 A.
Vmax voltajı: DC 15,4V.
Max TmaxQC = 0 (C) Sıcaklıktaki maksimum fark: 60 ° c.

Özellikler: 

PELTIER elemanı, uçlarına DC gerilim uygulandığında iki yüzü arasında ısı transferi yaparak bir yüzü soğurken diğer yüzü ısınan yarıiletken termoelektrik bir elemandır.Elektrik ters verildiğinde ısınan ve soğuyan yüzeylerde değişir. Bu özelliği nedeniyle çoğunlukla soğutucu olarak kullanılır. Ne soğutulur ? CPU veya ısınan herhangibir elektronik eleman, ısınan güçlü bir laser diyote vs. olabileceği gibi küçük bir dolapta meşrubat veya katı gıda da soğutulabilir.Örneğin otomobil soğutucularında Peltier kullanılır.Bambaşka bir kullanım alanı elektrik üretecidir. İki yüzü arasında ısı farkı yaratırsanız elektrik üretir. 

PELTİER İLE YAPABİLECEKLERİNİZDEN BAZILARI 
CPU gibi çok ısınan devre elemanlarının soğutulmasında, 
Araç buzluklarında, 
USB meşrubat soğutcularında 
Akvaryumların ısıtılıp soğutulmasında 
Termoelektrik jeneratör (elektrik üreteci) olarak 
Hatta klima olarak bile iklimlendirme işleminde kullanılırlar. 


UYARI: Sattığımız peltierler performansı yüksek doğal yarı iletken maddelerden imal edilmektedir. Diğer kalitesiz peltierlerle karıştırmayınız... 

Peltier (Termoelektrik Soğutucu) Destekli Soğutma Sistemleri

Peltier; uçlarına DC gerilim uygulandığında iki yüzü arasında ısı transferi yapan yarı iletken termoelektrik bir elemandır. Bu nedenle elektirik akımı uygulandığında bir yüzü soğurken diğer yüzü ısınır. Bu özelliği nedeniyle genellikle soğutucu olarak kullanılır. Arabalarımızda kullandığımız buzdolaplarının çoğu peltierler aracılığı ile soğutulur.

Uygun koşullarda kullanılan bir peltierin sıcak yüzü ile soğuk yüzü arasında yaklaşık 50-60c sıcaklık farkı vardır. Dolayısıyla peltier ile çok düşük sıcaklıklara ulaşmak istiyorsak sıcak yüzeyi, çok iyi soğutmak zorundayız. Aksi halde peltier yanar.

Peltierlerin soğutma performansı Watt ile ölçülür ve peltier destekli bir soğutma sisteminden verim alabilmek için kullanılan peltierin gücünün, işlemcinin güç tüketiminden daha yüksek olması veya en kötü ihtimal aynı olması gerekir. Dolayısıyla güncel bir sistemi peltier ile soğutmak için en iyi ihtimalle 135-150watt’lık bir peltiere ihtiyaç vardır. Peltierler güçü; çektiği elektrik akımının şiddeti (Amper) ile çalıştığı elektrik geriliminin (Volt) çarpımına eşittir. Örneğin 48Watt’lık bir peltier W=V*I formülünden hareketle 12Volt, 4 Amper’dir. Bilgisayarlarımızdaki PSU’lar en fazla 12Volt gerilim verdiği için güçlü bir peltier almak istediğimizde, çektiği akım şiddetinin yüksek olmasına dikkat etmeliyiz. Aksi halde ya o peltieri gerçek gücünden daha düşük bir güçte kullanmalıyız ya da harici bir adaptör almalıyız.

Aşağıda resimde görüldüğü gibi peltier ile soğutulacak eleman arasına 2-3mm kalınlığında bakır ya da alüminyum bir levha konmalıdır. Bu levhaya soğutma levhası denir ve bakır levhalar tercih edilmelidir. Peltierin üzerine tercihe göre bir hava soğutma sistemi ya da su soğutma sistemi eklenebilir.
Günümüzde bilgisayar için peltier destekli soğutma çözümleri tercih edilmemektedir. Bunun en büyük nedeni kullanım güçlüğüdür. Her şeyden önce peltier çok fazla güç çektiği için sistemin bağlı olduğu güç kaynağı dışında bir güç kaynağına bağlanmalıdır. Elektrik sarfiyatı çok yüksek olduğu için günlük kullanıma uygun değildir. Peltier ile yaşanabilecek diğer bir olası sorun elektrik kesildiğinde karşımıza çıkar. Elektrik kesilince bilgisayar ile birlikte peltier de kapanır ve sıcak yüzeyindeki ısı soğur yüzeye ve oradan soğuttuğumuz parçaya akmaya başlar ki bu da istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

NOT: Peltier ile birlikte, termal macun ve metal soğutucu kullanmazsanız peltiere zarar verebilirsiniz. 

Sipariş verdiğiniz ürünler aynı gün saat 15:00"ya kadar kargolanır.
15:00"dan sonra gelen siparişleriniz bir sonraki iş günü kargoya verilir.
Cumartesi günleri saat 12:00"ye kadar çıkış yapılır ve 12:00"den sonra gelen siparişler Pazartesi  günü işleme alınır. 
İade ve değişimleriniz ücretsizdir. Lütfen iade ve değişimlerde anlaşmalı olduğumuz kargo firmaları  ile gönderim yapınız.
Memnuniyetiniz bizim için önemlidir. Yaşayacağınız en küçük problemde tam destek alacağınıza emin olabilirsiniz.

 

Yorum yapabilmek için Üye Girişi yapmalısınız